Wolontariat

Wolontariat

with Brak komentarzy

Stopowanie jest przygodą samą w sobie. Jednak podczas podróżowania chyba wszyscy spotykamy się z taką życzliwością ludzi, która nas zadziwia i jednocześnie zachęca do działania. Sposobem na podanie dalej części tej dobroci jest wolontariat. Pomagać możemy ludziom i zwierzętom, przez krótki okres czasu lub przez lata, w dowolnym miejscu na świecie. Wszystkie wymienione poniżej przykłady wolontariatów wymagają najmniejszego wkładu własnego, często jedynie pokrycia kosztów podróży, czyli uśmiechu. ;)

Chociaż wolontariat zazwyczaj kojarzy się z heroiczną pracą w najtrudniejszych warunkach, to pomoc jest potrzebna wszędzie, także w Europie. Unia Europejska zachęca do poświęcenia czasu innym w ramach programu European Voluntary Service, potocznie nazywanego EVSem. Dzięki partnerstwom różnych organizacji mamy szansę na spędzenie od dwóch do dwunastu miesięcy zajmując się np. sprawami mniejszości narodowych w Wielkiej Brytanii, projektami na temat ochrony europejskiej przyrody w Portugalii lub aktywizowaniem lokalnej społeczności we Włoszech. Organizacja pokrywa wszystkie koszty związane z noclegami, wyżywieniem, a nawet kieszonkowym dla wolontariusza. Zapewnia także zwrot 10-30% kosztów podróży. EVS może być też dobrym pomysłem młodych ludzi na gap year.
6779077478_b08e02b4cd_oCiekawe możliwości wolontariatu na całym świecie można znaleźć na stronie Help Stay. Zgodnie z przesłaniem strony w wyszukiwarce możemy znaleźć miejsca, w których potrzebna jest pomoc, a w zamian otrzymać zakwaterowanie (czasami także wyżywienie i inne udogodnienia). Dzięki współpracy z różnymi organizacjami możesz uczyć dzieci w Kambodży, pomóc w utrzymaniu hostelu dla backpackerów w Australii lub zostać przewodnikiem po największej na świecie solnej pustyni w Boliwii. Na stronie Share Traveler możecie przeczytać wywiad (w języku angielskim) z założycielem portalu, Shayem Gleesonem, dla którego inspiracją byli podróżnicy poszukujący wyzwań, chcący zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia na całym świecie.

223898960_09229e20b5_oMiejsce, które kojarzy się z najbardziej wymagającymi wolontariatami to Afryka. Na stronie Volunteer Africa można znaleźć wiele możliwości pomocy w krajach takich jak Ghana, Uganda czy Kamerun. Sieroty lub dzieci odsunięte od rodzin w Kenii czekają na opiekę i pomoc w nauce. W podobny sposób można zaangażować się także w Kamerunie. W Republice Południowej Afryki organizowany jest ciekawy program Izizwe Project, gdzie mile widziane są osoby zachęcające dzieci do nauki m.in. przez taniec. W Kenii ciekawy projekt organizuje Brian Smith, który chce aktywizować młodzież przez trenowanie koszykówki, która jest jego największą pasją. Na całym świecie ludzie czekają na wolontariuszy chętnych do pomocy w rozwoju biedniejszych lub zapomnianych miejsc albo po prostu w organizacjach z ideą, potrzebujących wsparcia w rozwoju ich pomysłu.

Iza&Wiola
Follow Iza&Wiola:

Iza&Wiola
Latest posts from

Leave a Reply