Returbil

Returbil

with Brak komentarzy

Czy Wy też, wielokrotnie przeglądaliście rankingi najlepszych dróg i planowaliście swoją trasę tak, by mieć możliwość się nimi przejechać? Ostatniego lata, w Norwegii, miałyśmy okazję zobaczyć jedną z dróg, które należy odwiedzić przed śmiercią, według rankingu przeprowadzonego przez Twisted Sifter i możemy poświadczyć, że warto :)

Nawet jeśli jesteśmy uzależnione od stopowania, to po pewnym czasie w krainie Wikingów przywykłyśmy do tego, że jest to raczej powolne i trudne. Powolne, z powodu wszystkich tych zachwycających gór, fiordów, promów oraz ostrych zakrętów i dość trudne, przynajmniej dla trzech dziewczyn z wielkimi plecakami i nie do końca kompaktowym namiotem. Gdy po mniej więcej miesiącu podróży po Norwegii, zatrzymałyśmy się na przedmieściach Stavanger, nasz host opowiedział nam o portalu, dzięki któremu można łatwo „wypożyczyć” samochód. Polega to właściwie na zwróceniu samochodu do miasta, w którym zostało wypożyczone, w zamian za sam przejazd. Podeszłyśmy do tego z entuzjazmem (i lekką rezerwą), ale od razu przejrzałyśmy stronę, która zdecydowanie jest przystosowana dla Norwegów. Kiedy z pomocą hosta pokonałyśmy barierę językową, zarejestrowałyśmy się na portalu, wybrałyśmy interesującą nas trasę i nie pozostało nam nic innego jak tylko czekanie.
Atlanterhavsveien_02

Już kilka dni później Wiola mogła prowadzić czerwonego Peugeota z Bergen do Ålesund. Miałyśmy dużo zabawy jeżdżąc krętymi, norweskimi drogami, słuchając muzyki i śpiewając głośno polskie disco. Jak tylko dotarłyśmy do Norwegii, wiedziałyśmy, że chcemy zobaczyć dwie wyjątkowe trasy – najdłuższy tunel w Europie i Drogę Atlantycką uznaną za inżynieryjny projekt stulecia. Przejazd przez tunel w Laerdal, początkowo ekscytujący, szybko nas znużył. Prawie dwudziestopięcio-kilometrowy odcinek pod ziemią sprawił, że zatęskniłyśmy za widokiem fiordów. Za to Drogę Atlantycką (głównie za sprawą przechadzającego się po niej autostopowicza) pokonałyśmy aż trzy razy. Wiola nie pozwoliła nam w spokoju cieszyć się widokiem niespotykanie skonstruowanej drogi. Jak tylko zobaczyła zmierzającego w przeciwnym kierunku chłopaka, dodała gazu i zawróciła w pierwszym możliwym miejscu, aby go zabrać. Czas na oddanie samochodu dobiegał końca, dlatego wiedziałyśmy, że nie możemy się cofnąć na więcej niż kilkanaście kilometrów. Ale autostopowicz podążający wąskim poboczem drogi, gdzie trudno było znaleźć odpowiednie miejsce do zatrzymania, mógłby mieć trudności ze znalezieniem kolejnego kierowcy. Dlatego postanowiłyśmy go podwieźć na najbliższy przystanek autobusowy. Niedługo potem musiałyśmy się pożegnać z “naszym” samochodem, ale stało się oczywiste, że nie jest to nasza ostatnia przygoda z Returbilem.

Lærdalstunnelen_Norway

Jeśli zainteresowała Was możliwość zobaczenia Norwegii z perspektywy kierowcy, to  przygotowałyśmy krótki “przewodnik”, w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dowiecie się jak wygląda proces rejestracji oraz korzystanie ze strony Returbil. To dosyć proste, ale z doświadczenia wiemy, że pojawia się kilka wątpliwości.

FAQ

1. Czy do wypożyczenia samochodu potrzebuje prawa jazdy międzynarodowego?

– Nie, polskie prawo jazdy jest honorowane.

2. Czy jest jakiś limit wiekowy?

– W 99% nie ma, ale kiedy chcesz pokonać dystans powyżej 1000km, wymagają ukończonych 25lat. Jednak jeżeli już wcześniej korzystałeś z Returbila, firma ma możliwość sprawdzenia Cię, to najczęściej rezygnuje z tego ograniczenia.

3. Czy muszę mieć norweski adres?
– Norweski adres nie jest konieczny, jedyny “problem”podczas rejestracji to ograniczona ilość znaków kodu pocztowego. Możesz wpisać w tym oknie dowolny kod pocztowy, ponieważ Twoje prawo jazdy zostanie sprawdzone i zeskanowane w firmie, która wypożyczy Ci auto.

4. Czy muszę mieć norweski numer telefonu?

– Nie, polski numer możesz wpisać w polu na temat informacji dodatkowych.

5. Czy kwota zabezpieczająca –  10.000 NOK musi być fizycznie na koncie?

– Nie, zostanie przepisany tylko numer Twojej karty (debetowej/kredytowej)  bez “zamrażania” środków na koncie.

6. Czy występuje limit kilometrów jakie mogę zrobić?

– Nie, jedynym limitem jest czas, w którym musisz zwrócić samochód.

 

 

Iza&Wiola
Follow Iza&Wiola:

Iza&Wiola
Latest posts from

Leave a Reply